Gönderen Konu: BADMİNTON  (Okunma sayısı 1596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı takasiz reis

 • Aktif Üye
 • *
 • Avatar Yok

 • İleti: 521
 • Konu : 73
 • Değerlendirme: +2/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Last Login:01 Haziran 2009, 20:10:48
  • E-Posta
BADMİNTON
« : 28 Ocak 2008, 20:55:29 »


DÜNYADA BADMİNTON

M.Ö 5. yüzyılda Çinliler, badmintonun atası sayılan Ti Jian Zi adı verilen bir oyun oynarlarmış. Yine badmintona benzeyen bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistan'da poona adıyla oynanıyormuş. Birçok açıdan günümüz badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bunu ülkelerine getirmişler. Beauford Dükü'nün kızları bu oyunu ilk defa Badminton Evi'nde oynamışlardır. Badminton ismi de bu salondan gelmektedir.

 

J.L. Baldwin isimli sporcu, bu sporun kurallarını ilk koyan kişidir. 1870'li yıllarda Hindistan'dan dönen İngiliz subayları, Badminton'u J.L. Baldwin'in koyduğu kurallara göre oynamaya başlamışlardır. Dört yıl gibi kısa sürede İngiltere'de ilk badminton kulübü kuruldu ve kuralları belirlenen oyun ülke geneline yayıldı. Ancak uzun süre sosyete sporu olarak anılmıştır. Daha sonra çeşitli ülkelere yayılan badminton, 1934'te Uluslararası Badminton Federasyonunun kurulması ile yeni bir ivme kazanmıştır. 1934'ten beri özellikle Çin ve Endonezya bu oyunda hayli başarılı olmaktadırlar. 


Badminton, ilk kez 1972 Münih oyunlarında olimpiyat sahnesine gösteri sporu olarak çıkmıştır. Yine, 1988'de Seul'da bir kez daha denenen badminton, 1992'de Barselona'da esas spor olarak ilk kez oynanmıştır. Asya ülkelerinin yanı sıra Danimarka ve İngiltere'de bu oyunda en iyi olan ülkeler arasında yer almaktadır. Badminton esasında atası sayılan sporlardan çok farklılaşmamıştır. Denebilir ki, 1800'lerde nasıl oynanıyorsa, bugün de aşağı yukarı o şekilde oynanmaktadır.

İlk Uluslararası Müsabakalar
1899 All-England Badminton Şampiyonası, Her yıl Londra’da yapılmaktadır.
1903 Ülkelerarası ilk müsabaka İngiltere-İrlanda arasında yapılmıştır.
1948 Thımas Cup Erkekler arası ilk Dünya Şampiyonası
1956 Uber Cup Kadınlar arası ilk Dünya Şampiyonası
1968 Rochum’da İlk Avrupa Şampiyonası (her iki yılda bir düzenlenir)
1972 Karsrona’da ilk takımlar arası Avrupa Şampiyonası (her iki yılda bir düzenlenir)
1977 Malmö’de ilk Dünya Şampiyonası yapıldı.
1978 Milli Takımlar arasında ilk Avrupa Cup yapılmıştır.
1988 Milli Takımlar arasında ilk dünya Şampiyonası Sudirman Cup gerçekleştirilmiştir
1992 Badminton Barcelona Olimpiyatlarında resmi Olimpik sporlar arasında yer almıştır (28 Temmuz – 4 ağustos 1992 Barcelona)
- Bugün 109 ülke asil, 11 ülke ise geçici üye olarak I.B.F’da yer almaktadır. Bu ülkeler ve bağlı oldukları gruplar aşağıda gösterilmiştir.
Uluslararası Badminton Federasyonu Asil Üyeleri


                   Afrika Grubu (15 üye)

Bastriana
Etopya
Gana
Kenya
Madagaskar  Mauritius
Mozanbik
Nabibya
Nijerya
Şeysel Adaları
 Güney Afrika
Tanzanya
Uganda
Zambiya
Zimbabye
 
 

Amerikan grubu(22 Üye)
 
 
Arjantin
Aruba
Barbados
Bermuda
Brezilya
Kanada
A.B.D.
 Şili
Kostarika
Kurakao
Dominik Cum.
Girenada
Guatemala
Jameika
 Meksika
Peru
Potoriko
Surinon
Trinidadvetabago
Cayman adaları
Uruguay
 
 

Asya Grubu (27 Ülke)
 
 
Bahrein
Suriye
Bengadeş
Buruni
Çin
Tayvan
Kuzey Kore
Güney Kore
Macau
 İran
Tayland
Irak
Japonya
Kazakistan
Pakistan
Filipinler
Singapur
Sirilanka
 Malezya
Türkmenistan
Maldive adaları
Burma
Nepal
Honkong
Hindistan
Endonezya
 
 

Avrupa Grubu (40 üye)
 
 
Avusturya
Belçika
Bulgaristan
Hırvatistan
Kıbrıs Rum Kesimi
Çek Cum.
Danimarka
İngiltere
Estonya
Faroe Adaları
Fillandiya
Hollanda
Almanya
 Macaristan
İzlanda
İrlanda
İsrail
İtalya
Litvanya
Lihtenştan
Luksemburg
Letonya
Malta
Moldova
Gürcistan
Polanya
 Romanya
Rusya
İskoçya
Silovanya
İspanya
İsveç
İsviçre
Türkiye
Ukrayna
Galler
Fransa
Norveç
Cebeli Tarık Portekiz
 

            Uluslararası Badminton Federasyonu Yedek Üyeleri (11 üye)

Fas                                        Afrika grubu
Kuveyt                                   Asya grubu
Sudi Arabistan                         Asya grubu
Birleşik Arap Emirliği                  Asya grubu
Kolombiya                               Amerika grubu
El Salvador                              Amerika grubu
Faklant Adaları                         Amerika grubu
Yunanistan                             Avrupa grubu
Yugoslavya                             Avrupa grubu
Soloman adaları                       Okyanusya grubu

TÜRKİYE’DE BADMİNTON

Nasıl ve ne zaman girdiği tam olarak bilinmemekle birlikte, yine diğer sporlarda olduğu gibi, yabancı ülke elçilik görevlileri, askerler veya yurtdışına eğitim amacıyla gidenler aracılığıyla ülkemizde yayılmasını sağladıkları sanılmaktadır.

Türkiye Badminton Federasyonu 31 Mayıs 1991 yılında resmi olarak kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Badminton sporunun ilk federasyon başkanı ise, İrfan Yıldırımadır. Türkiye genelinde ve federasyon verilerine göre, 2001 yılı itibarıyla 90 badminton kulübü ve 1880 sporcu vardır. Badminton Milli Takımımız ilk milli müsabakasını İzmir'de Kazakistan Milli Takımı ile oynamıştır. Ülkemizde düzenlenen ilk uluslararası turnuva ise 70. Yıl Uluslararası Badminton Turnuvası olup, 25-29 Ekim 1993 tarihlerinde Ankara'da yapılmıştır. Haziran 1994'te Bulgaristan'da düzenlenen Balkan Gençler Şampiyonası'nda Türkiye 3.lük elde etti.

1955 yılında ilk kez düzenlenen deplasmanlı ligde Aliağa Belediyesi İzmir İl Karması yenilgisiz şampiyon olurken, aynı yıl düzenlenen Balkan Şampiyonası'nda Türkiye 3. oldu.

OYUN BİTTİĞİNDE ŞAH DA PİYONDA AYNI KUTUYA KONUR.

Çevrimdışı takasiz reis

 • Aktif Üye
 • *
 • Avatar Yok

 • İleti: 521
 • Konu : 73
 • Değerlendirme: +2/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Last Login:01 Haziran 2009, 20:10:48
  • E-Posta
Ynt: BADMİNTON
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2008, 20:56:09 »
OYUN SAHASI
Badminton, açık havanın olumsuz etkilerini önlemek amacıyla genellikle kapalı alanlarda oynanır. Kort 13.40 m uzunluğundadır. Genişlik teklerde 5.18m, çiftlerde ise 6,10m’dir.Teklerde servis atış alanı çiftlerdekinden daha uzundur ve arka dip çizgiye kadar gider. Sahayı iki eşit parçaya ayıran filenin yüksekliği 155cm dir. Ağ gözenekleri 1.5 - 1.7cm kadardır.Ağı geren direkler oyun alanı içine dış sinir çizgilerinin üzerine dikilmelidir. Oyun alanı çizgileri beyaz, sarı renklerle belirgin olarak çizilmelidir. Kalınlığı 4cm olan bu çizgiler oyun alanının içinde sayılır. Uluslar arası müsabakalarda salonun korta olan tavan yüksekliği en az 7.8.m-9 m olmalıdır. Badminton alanının yan çizgilerinin duvara uzaklığı en az 90 cm, bitiş çizgilerinin uzaklığı ise en az 150 cm olmalıdır.


FİLE
File koyu renkli ip yada plastik malzemeden yapılmış olup, file karesinin ölçüleri en az 1.5 cm en çok 2 cm olmalıdır. File direkten direğe iyice gerilmeli ve oyun alanı ortasında yüksekliği 1.524m direklerde ise 1.55m olmalıdır. Filenin eni, 76 cm olup her iki oyun sahası yönünde kalınlığı 3.75cm (toplam 7.5cm)olan beyaz bir bant ile üst kısım dan sarılıdır. Bu kısmın içinde metal tel veya iple file üst kısmından eşit yükseklikteki her iki direğe bağlanır.

DİREKLER
Çiftler oyunu alanı yan çizgileri üzerinde yerleştirilen file direklerinin yerden yüksekliği 1.55m olmalıdır. Direkler taşınabilir yada sabit olabilir. Çiftler oyun alanı yan çizgileri üzerine yerleştirilemeyen direkler için, yan çizgilere 4 cm genişliğinde bir bant fileye dikey olacak bir şekilde konularak oyun alanı genişliği tespit edilebilir.


TÜY TOP


Tüy top, tüy ve top olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. Tüyler kaz yada ördek tüyünden toplam 14-16 adet olarak belirlenmiştir.(müsabaka topu) Bunun yani sıra antrenmanlarda kullanılan tüy kısmi sentetik maddelerden yapılmış olan toplarda mevcuttur. Tüylerin uç kısımlarında top üst kısmına olan uzaklıkları 6.4 cm ile 7.0 cm olmalıdır. Tüylerin top kısmına monte edildiği üst kısmın çapı 5.4 ile 6.4cm dir.Tüyler pamuk ipliği ile sıkıca birbirine tutturulmalıdır. Top kısmı ise çapı 2.5 cm den 2.8 cm e kadar olan mantardan oluşur. Mantar alt kısmından yuvarlaştırılmış, ince beyaz deri ya da benzer özelliklere sahip bir metaryal ile kaplanmıştır. Anlatılan özelliklere sahip tüy top müsabaka topu olarak kabul edilmektedir. 

RAKET

 Raketin vuruş alanı oval olmalıdır. Bu alan raket çerçevesine bağlanmış, naylon yada bağırsaktan yapılı tellerden oluşur. Bu tellerin meydana getirdiği kareler özellikle orta kısımda birbirlerine eşit olmalıdır. Raket uzunluğu 68 cm fazla olamaz. Aynı şekilde raket başı vuruş alanı genişliğinde 23cm den fazla olamaz. Raket başı toplam uzunluğu 29cm fazla olamaz. Bu ölçüler bayan ve çocuklar için farklıdır. Raket başı ,vuruş alanı (çerçeve hariç)28cm dir. Raketin ağırlığı 200gr civarındadır. Raketlerin örgüsünde kullanılan misinanın kalınlığı 0.66-0.80mm arasındadır
OYUN BİTTİĞİNDE ŞAH DA PİYONDA AYNI KUTUYA KONUR.

 

GoogleTagged