Gönderen Konu: ::: Kim Ne Kadar Laz !!! :::  (Okunma sayısı 19030 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan_çakal

• Aktif Üye
  • *

• Konu : 4
  • Değerlendirme: +0/-1
  • Last Login:30 Kasım 2006, 09:14:24
  • Serkan SUNGUR
    • YOK
    • E-Posta
Ynt: ::: Kim Ne Kadar Laz !!! :::
« Yanıtla #20 : 13 Temmuz 2006, 21:42:21 »

YAŞASIN TÜRK DİLİ TÜRKÇE
SRKN SNGR

Çevrimdışı serkan_çakal

• Aktif Üye
  • *

• Konu : 4
  • Değerlendirme: +0/-1
  • Last Login:30 Kasım 2006, 09:14:24
  • Serkan SUNGUR
    • YOK
    • E-Posta
« Yanıtla #21 : 16 Temmuz 2006, 22:41:55 »
ÖLÜMÜNE  ;) :D :)
SRKN SNGR

Çevrimdışı tr_scorpion

• Aktif Üye
  • *

• Konu : 0
  • Değerlendirme: +2/-0
  • Last Login:Asla
    • E-Posta
« Yanıtla #22 : 18 Temmuz 2006, 22:57:16 »
bununla ölçülmez lazlık ya insanda kor gibi yürek olcakki ozaman lazmı diiiiilmi anlican

Çevrimdışı tevrat1978

• Hoşgeldin
  • *

• Konu : 1
  • Değerlendirme: +0/-0
  • Last Login:29 Eylül 2016, 06:01:40
« Yanıtla #23 : 28 Temmuz 2006, 21:03:55 »
arsinliler laz mı değilmi merak ettimmişimdir her zaman ne zamna bir trabzon arsinliye sorsam laz olmadıklarını iddaa ederler doğruyuğunu sorgulama imkanım olmadı hiçbir zaman ...ama cvp bekliyorum bu konuda arkadaşlar
TÜRK'ÜN ALNI SADECE ALLAH A SECDE EDER!!!

Çevrimdışı Ahmet PEKTAS

• Administrator
  • Aktif Üye
  • *

• Konu : 254
  • Last Login:22 Temmuz 2018, 00:58:55
  • Amed
    • Arsinlilerin Buluşma Noktası
« Yanıtla #24 : 09 Ağustos 2006, 09:07:47 »
Alıntı

LAZLAR nereden geliyorlar ?
--------------------------------------------------------------------------------
TURAN - 9-4-2003 02:48
Lazlar nereden geliyorlar Türk soyundan mı ? bu konuda bilgilendirirseniz seviniim

--------------------------------------------------------------------------------
nihalatsiz.org - 9-4-2003 15:22
Bu soru daha önce de sorulmuştu, verdiğim cevabı aynen ekliyorum:

Lazlar Türk soyundan gelmiyorlar; Rum Pontus Devleti'nden arta kalan Rumlar ile, Kafkaslardan göç eden, kökleri, dilleri, inançları ve tarihi gelişimleri belirsiz bir takım toplulukların karışımından türemişlerdir... Fatih Sultan Mehmet 1461 yılında Pontus'u yıkıp bölgeyi Osmanlı topraklarına kattıktan sonra Oğuz'un 24 boyundan biri olan Çepniler'i oraya yerleştirerek Türkleştirme çalışmalarında bulundu. Fakat Lazların ayaklanmaları hiç bitmedi, fırsat buldukça devlete isyan ettiler, özellikle de Osmanlı'nın duraklama ve gerileme dönemlerinde büyük isyanlar gerçekleşti ama çok yiğit bir Türk boyu olan Çepniler'in devletin yanında yer alarak Lazlara karşı gönüllü mücadele etmeleri sayesinde isyanların tümü bastırıldı... Bugün Karadeniz bölgesinde Lazdan çok daha fazla Türk var ama bu bölgede yaşayan herkes maalesef Laz adıyla anılıyor, bu sebepten ötürü de Lazların Türk soyundan geldikleri zannediliyor.

Saygılar...

TURAN - 10-4-2003 01:52
peki ama konuştukları dil Türkçe değil mi ?

nihalatsiz.org - 10-4-2003 02:12
Lazların hepsi de Türkçe konuşmayı bilir ve konuşur. Fakat lazca dedikleri, kendilerine mahsus bir dilleri var; rumca'nın aşağı yukarı aynısıdır.

Bir topluluğun Türkçe konuşması, ırken Türk olduğu anlamına gelmez. Türkiye'de yaşayan tüm gayri Türk azınlıkların mensupları Türkçe bilir ve dışarıya karşı Türkçe konuşur. Ama kendi aralarında kendi dillerini konuştukları oluyor...

Türk Şad - 4-5-2004 14:15
Alıntı
Aslını Gönderen TURAN
peki ama konuştukları dil Türkçe değil mi ? 

Arkalarda kalmış bu başlık aracılığıyla bir uyarıda bulunmak istiyorum..

Tanıdığım birçok kişi maalesef Doğu Karadenizlilerin şivesini "Lazca" zannediyor. Buradaki Türkçüler zaten biliyorlardır ama yine de belirtmekte fayda var. Lazca Türkçeden tamamen ayrı, Rumcaya yakın bir dildir. "Geliyorum" yerine "Geliyrım", "Celiyrum" gibi sözcükler kullanılması, Lazca'ya değil, Doğu Karadeniz şivesine örnektir.

Kemalin Askeri - 4-5-2004 20:09
doğu karadenizin çoğu Türktür. laz çok azdır. zaten çoğuda Türklük içinde erimiştir. Her karadenizliyi laz göstermek dış düşmanların ve satılmış medyanın işidir.

Ayşenaz - 6-5-2004 05:08
maalesef bu konuda karadeniz Türk toplumu genelde bilinçsizdir. diğer arkadaşların da belirttiği gibi lazlar ayrı bir etnik ve nüfusları çok az fakat karadeniz bölgesinde yaşayan öz be öz Türklerin bir çoğu da kendilerini laz diye adlandırdıkları için kavram kargaşası meydana geliyor.
KARADENİZ TÜRKÜ ile LAZ arasındaki farkın bilinmesi gerek.

odinhan - 6-5-2004 14:38
bende aslen trabzonluyum düzcede yaşıyorum.benim köyümün tamamı trabzon göçmeni.bir kaç aile ışında hepsi de Türk.sadece birkaçı laz.ama malesef benim ailemde dahil olmak üzere herkes kendini laz olarak biliyor.anlatmaya çalıştığımda da alay konusu oluyor malesef.Türk olup olmadığımı önceden bende bilmiyordum rum bozması yakıştırmaları canımı çok sıkardı.en sonunda detaylı bir araştırma sonucunda Türk olduğumu öğrendim.ama dediğim gibi bulunduğum yerin durumu çok vahim.insanlara Türk olduklarını anlatamıyorum.Gülüyorlar.lazız biz diyorlar.Tanrı akıl versin.

Selim Pusat- - 6-5-2004 15:10
Medya o kadar şerefsiz ki. Dün Trabzonun maçını izliyorum. SHOW TV altta sürekli reklam geçiyor. LAZ melodisi diye. Trabzonda laz belki %10 ancak vardır ama bu tür propagandalarla sanki Doğu karadenizin hepsi lazmış gibi bilinç altına işleniyor. Davut Güloğlu Türk mesela. Normal olarak lazların içimizde erimesi gerekiyor ama satılmış medya yüzünden bizi eritmek istiyorlar.

Ongun - 10-5-2004 01:22
Lazlar Rize de ardeşen fındıklı pazar Artvinde de arhavi hopa ve borçkada yaşayan bir topluluktur.Kanımca ve kitaplardan edindiğim bilgilerden dilleri rumcadan çok gürcüceye benzer.ayrıca günümüzdeki postmodern milliyetçi(yani kürtler gibi kürtçülük yapmaya çalışanlar)
kendilerini gürcistana yakın görüyorlar.Lazların oluşumuna gelince ,onlar gürcülerin isyankar tanrıtanımaz pis/belalı olanlara verdikleri isimmiş.Yani lazlar gürcüymüş .Bu bilgiyi oradaki yaşlı lazlardan öğrenmiştim.öğrendiğim ne kadar doğrudur bilemem.Ancak Türk olmadıklarına göre ne oldukları pek önemli değildir.Olumlu tek yönleri ise topraklarındaki kürtlere hayvan muamelesi yapmaları ve kürtlerin bölgeye yerleşmelerine izin vermemeleridir.

Ötüken - 23-5-2004 08:02
Bu konu devamlı olarak tartışılmakta. Maalesef çoğu kişi tüm doğukaradeniz'i laz sanıyor. Oysa lazların sayısı çok çok az. 10000 laz varmı bilmiyorum. Ama maalesef bazıları laz olmamasına rağmen kendini laz sanıyor.

Tonyukuk19 - 25-5-2004 13:15
ESENLIKLER

Lazlar elbette Türk irkindan gelmiyor ama yanlis bir kani var milletimizde. Her karedenizliyi Laz görüyorlar ki bu tamamen yanlis.
Lazlar kesinlikler Türk degiller ve Kürtler kadar dikkat edilmesi gereken bir topluluk.

TÜRKIYENIN SAHIBI TÜRKLERDIR........

Saygilarimla...

_İLGAZİ_ - 25-6-2004 12:36
trabzonda yaşayan nüfusun çoğu türktür hemde birçok kimseden Türk.çünkü kurtuluş savaşında rumlarıo bölgeden sürmüşlerdi .ATSIZINın memleketi benimde memleketim olan gümüşanenin torul ilçesidir onun atalarınında rumlara karşı savaştığı nı kendiside ifade etmekttedir

Sunguralp - 25-6-2004 15:52
Bir cok kisinin dogu karadenizin tumunu Laz olarak bilmesindeki nedenlerden bir taneside bence ozellikle dogu Karadenizlilerin bir kisminin Bolgesel milliyetcilik yapmasindan kaynaklaniyor bu son derece yanlistir.Benim tanidigim Trabzonlu arkadaslarimin coguna gore Karadenizlilik onlar icin daha cok onemli oluyor.Buna baska yoreden bir insan tanik oldugu zaman o kisileri Turk degil Laz olarak biliyorlar.

orhanbey - 25-6-2004 19:30
laz etnik grubu rizenin pazar ilçesinden başlar, karadenis sahili boyunca gürcistan sınırına kadar devam eder. toplam sayıları 100.000 i bulmaz. bunun dışındaki yerlerdekilerin ise lazlıkla alakası yoktur (belki bir miktar karışma olmuş olabilir.)

Örneğin rize pazarda görev yapan bir arkadaşım bana lazların burdaki türkler için gerçek olmayan laz tabirini kullandığını söylemişti. bu nedenle Türk ve lazın birlikte yaşadığı bu kesişme noktasındaki bu durum, ırksal karışmanın ciddi boyutta olmasını engelleyici ciddi kültür ve anlayış farklılığı olduğunu da ortaya koymaktadır.

eşim trabzon çaykaralıdır. bu nedenle trabzon hakkında bir miktar etnik bilgim var. trabzonda gerçek lazca konuşan bir köyün olduğunu bilmiyorum. varsa da bir elin parmaklarını geçmez. Hatta daha ilginci trabzonda bırakın lazcayı rumcada konuşan köyler hatta ilçeler var.

Ancak trabzonlular köken olarak tamamına yakını özbeöz türktür. Şunuda belirtmek isterim ki burada çepni Türkü dışında bir çok oğuz boyuda mevcuttur.

Ayrıca trabzon, etnik Türkçü düşüncenin güçlü olduğu yerlerdendir. bölgesel nedenlerle lazlık tabiri kullanılmakla birlikte (bu tabiri sevmedeiğimi söyleyeyim)türklük dışında bir anlamı olmadığını ve bu anlamda kullanılmadığını belritmekisterim.

Saygılarımla...

Türklerin Türküsü - 10-7-2004 15:46
Her karadenizli kendini laz biliyyor..Türkiye'de komofti lazı denen rumca_gürcüce karışımı bir dil konuşan 15-20 bin dolaylarında laz vardır.

il_kagan - 10-7-2004 21:32
aslini gonderen turklerin turkusu
Alıntı

her karadenizli kendini laz biliyor.

kesinlikle yanlis bir yaklasim.karadeniz turkleri kimliklerinin farkindadir ve irkina baglidir.
turkceden baska dil konusmayan insanlar kendini baska bir topluluga ait gorebilirmi?
lazlar karadenizde ufak bir bolumu temsil eder. aslinda onemsenecek kadar tehlikeli olduklarina da inanmiyorum.giresunda lazca bilen yok denecek kadar azdir.trabzonda ufak bir bolum lazcayi bilir.rizede yine belli koyler lazcayi konusurlar.
Turk irkini parcalamaya yonelik uzun vadeli planlar cercevesinde karadeniz turklerine laz yaftasi yapistirilmaya calisilmistir.bu nisbeten basarili olmustur.basarili olmustur diyorum cunku bu basari genelde basari saglamistir.karadeniz turkunun milli hassasiyetini zarara ugratamamistir bu plan.tek basarisi diger bolgelerin karadenizi laz olarak bilmesi seklinde olmustur.meydana cikarilan temel dursun fikralariyla laz yaftasini daha saglamlastirma yoluna gidilmistir.
sunguralpin belirttigi uzere karadenizlinin yaptigi bolgesel milliyetcilik reflekside lazlik kavramini saglamlastirmistir.
kurt kendine kurt derken digeri ben cerkezim derken karadenizlide lazlik oyununa gelerek ben lazim demistir.bunu inkar edemeyiz ama bu gercekci bir hareket degildir.karadeniz turkleri turkluklerinin farkindadir ,bilinci saglamdir ve soyunu korumaya ozen gosterir.
ttk

Türk Şad - 10-7-2004 21:36
Karadeniz Türkleri'nin birçoğu kendilerine "Laz" diyorlar, bu doğru. Ama bunu bir etnik bilinç olarak görmüyorlar. Her ne olursa olsun bir Türk'ün "Ben Laz'ım" demesi felakettir. Ancak bunu söyleyen Türkler, Türk olduklarının farkındadırlar. Yalnızca propagandaların etkisinde kalarak laz sözcüğünü bölgesel bir lakap olaral algılıyorlar. Önemli olan bunun önüne geçebilmek.

il_kagan - 10-7-2004 21:46
aslinda kendilerine laz demiyorlar.yalnizca diyenlere karsi tepki vermiyorlar.ornegin edirneli biri trabzonluya laz derse trabzonlu tepki vermiyor.bunun en bariz ornegini askerde gorursunuz karadenizliler diger askerler tarafindan laz olarak tanimlanir.ama karadenizli cikipta ben laz degilim demez bu artik bir lakap olarak algilanir olmus.
ben sahsim adina bana laz diyenler karsi cok sert tepki vermisimdir vermeyede devam edecegim.
ttk

Toros Kaplanı - 11-7-2004 01:12
Bu olay güneydeki olaya çok benziyor. Özellikle Hatay da arapça bilen herkese arap denmesi çok yaygındır. İşin tuhafı orada yaşayan insanlar kendilerini arap olarak görüyor ve arap olmayı bir ayrıcalık bir üstünlük olarak görüyorlar, kanımca çok sakıncalı bir durum.

Türk Şad - 11-7-2004 01:18
Bir farkla ki Karadeniz'de Lazca bilen çok azdır. Bu Lazca bilenlerin de hangilerinin Laz olduğu köylerinden kolayca anlaşılabilir.

Ongun - 11-7-2004 01:46
Ancak lazlar laz olmayan bir insanı laz yapmaya çalışmazlar (kürtlerde durum böyle değildir) .Ayrıca yeni yetişen nesil lazca konuşmuyor ve konuşmaktan hoşlanmıyor.Asimile olmaları bizim için pek iyi olmasa gerek.Ancak benliklerini yitirmeleri olumlu bir olaydır.Ayrıca Trt de lazca yayın için verilen başvuruları lazcanın rumcaya yakın olması nedeniyle iptal etmiş!!! Yani ülkemiz içinde oynanan pontus rumun canlandırılması oyununa alet olmamak için.Ben hiçbir lazın pontus rum devleti kurmak istediğini sanmıyorum ancak
her kürdün kürdistan denen ütopya hayaliyle yaşadıklarını biliyorum.Benim anneannem lazdır(lazca bilir).Ona sen lazsın TÜRK değilsin desem,Beni heralde öldürür.Ancak bu gayri Türk olmasını engellemez.Son olarak nasıl doğulu olan herkese kürt diyemezsek, doğu karadenizli herkese de laz diyemeyiz.

orhanbey - 11-7-2004 02:03
sayın ongun,

sanırım bazı hususları karıştırıyorsunuz. benimde ailmeni bir tarafı trabzonlu (Türk) dolayısıyla karadeniz hakkında biraz bilgim var. karadenizde trabzonda bir kaç ilçede rumca konuşan ilçeler mevcuttur. hatta bunlardan bazıları için gerçekte rumdur şeklindede söylentiler vardır. pontusçuluk iddiasında bulunan ve aslının rum olduğunu söyleyen bu kızıl insanlar arasından çıkar. oysa lazların bunlarla ilgisi alakası yoktur. bir takım kısmi karışımların olmuş olması mümkündür ancak gerek tarih, gerekse dil olarak rumlardan tamamen farklı bir ırktır. dolayısıyla pontusçuluk iddiasında bulunan gerçek bir laz yoktur var ise de salağın ta kendisidir.

saygılarımla...

alidem - 11-7-2004 02:34
Alıntı
Aslını Gönderen Sunguralp
Bir cok kisinin dogu karadenizin tumunu Laz olarak bilmesindeki nedenlerden bir taneside bence ozellikle dogu Karadenizlilerin bir kisminin Bolgesel milliyetcilik yapmasindan kaynaklaniyor bu son derece yanlistir.Benim tanidigim Trabzonlu arkadaslarimin coguna gore Karadenizlilik onlar icin daha cok onemli oluyor.Buna baska yoreden bir insan tanik oldugu zaman o kisileri Turk degil Laz olarak biliyorlar. 

Sunguralp çok güzel özetlemiş. Soy Bilinci olmayınca bu tür "mikro milliyetçilikler yeşeriyor"...

Ongun - 12-7-2004 01:25
Alıntı
Aslını Gönderen orhanbey
sayın ongun,

bir takım kısmi karışımların olmuş olması mümkündür ancak gerek tarih, gerekse dil olarak rumlardan tamamen farklı bir ırktır. dolayısıyla pontusçuluk iddiasında bulunan gerçek bir laz yoktur var ise de salağın ta kendisidir.

saygılarımla...

sayın orhanbey ;
ben zaten aksini iddia etmedim.lazlar ve rumlar 2 ayrı topluluktur.dillerinde birkaç kelime benzeyebilir.Ona bakarsanız kürtçe denen havlamada da sürüsüne bereket Türkçe kelime vardır.Ancak kürt denen hayvan sürüsüne (haşa) Türk diyebilir miyiz? Sanırım ikimiz de aynı şeyi söylüyoruz zaten.
Saygılar...Esen kalın.

Ayşenaz - 12-7-2004 21:11
Trabzonun etnik yapısı hakkında bilgi edinmek istiyorum.
lazların yoğunluğu ne kadardır ve Türklerle bir karışım söz konusu mudur?
ve gürcülerin durumu nedir?
erkek kardeşim Trabzonlu bir kızla nişanlandığı için bu konu aklıma çok takılıyor.

Türk Şad - 12-7-2004 22:12
Bir Trabzonlu olarak kentim hakkında bazı bilgilerimi sizinle paylaşmak isterim.

Trabzon'u genel olarak ele almak yerine ilçelere göre düşünmek daha doğru olur. Bu şekilde incelersek:

Trabzon'un sahil şeridi, doğudan batıya doğru Of, Sürmene, Araklı, Arsin, Yomra, Merkez ilçe, Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir ve Beşikdüzü'nden oluşur. İç kesimlerde de Çaykara, Maçka, Düzköy ve Tonya ilçeleri vardır. Bu ilçelerden en doğudaki Of'un iç kesimlerinde, Çaykara'nın ve Maçka'nın bazı yüksek kesimlerinde Rumlar vardır. Tonya'nın bazı ilçelerinde Lazca bilinir. Ancak bu Lazca bilen insanların pek azı Laz'dır. Trabzon'da yerleşik olarak Gürcü, kürt, boşnak vb azınlıklar bulunmaz ve nüfus genel olarak ele alınırsa Türk'tür. Özellikle batı sahilleri tamamen Çepni ve Bayındır Türklerinden oluşmaktadır.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz: Trabzon'un bazı kesimlerinde çok az sayıda Rum olsa da nüfusun %90'ı ırken Türk'tür. Geri kalan %10'luk kesimin de büyük kısmı herhangi bir etnik bilinç taşımamaktadır. Trabzon'da etnikçilik yapmaya çalışan kesim halkın alt tabakasından değildir ve komünistlerden oluşur. Arkalarında yabancılar vardır.

Saygılar..

Demir23 - 16-9-2004 17:50
bugün gercekten cok komik bir fikra okudum, inanilmaz güldüm.
su zor günlerde hepimiz biraz gülelim diye bu fikrayi buraya ekliyorum.

Temel ilkokulun 1.sinifina baslar,ilk gun kosa kosa eve gelir ve annesine Anne anne! ogretmen bugun okulda sayilari ogretti, herkes 9'a kadar sayabildi ben tam 14'e kadar saydim , laz oldugum icin mi ?
Annesi: Evet yavrum laz oldugun icin. Temel cok sevinir,
2.gun okula gider ve yine kosa kosa gelir ve annesine
Anne anne! ogretmen okulda alfabeyi ogretti, herkes d'ye kadar ogrendi ben h'ye kadar ogrendim laz oldugum icin mi? der
Annesi: Evet yavrum laz oldugun icin. Temel artik yerinde duramaz ertesi gun okuldan acayip mutlu bir sekilde gelir ve annesine
Anne anne bugun okuldaki arkadaslarimla boylarimizi karsilastirdik,herkesinki 80-90 cm benimki 160 cm. laz oldugum icin mi? der
Annesi: Hayir yavrum onlar 6 yasinda sen ise 16 yasinda oldugun icin

Karahilal - 17-9-2004 07:32
Size yasadigim bir olayi yazayim:

Benim babam Selanik muaciri zamaninda babamin ailesini Basbug izmir e getirmis.(Cunku Turklere yunanistanda cok kotu davraniyorlarmis.) Ben babamin ailesinin selanikten geldigini soyleyince bir ulkucuye bana dediki sen Turk degilsin, sen yunansin yahudisin yok sabetayci takmadigi isim kalmadi.Basbug a da laf etti iste o da yunandi dedi.Kavga ettik.

Iste bu olaylar gosteriyorki ulkuculerin zeka duzeyi bir balikla esit.(Biolojiden hatirladigim kadariyla bir balik birseyi 4 dakika aklinda tutabiliyor.)

Omurtag - 17-9-2004 18:30
Alıntı
Aslını Gönderen orhanbey
laz etnik grubu rizenin pazar ilçesinden başlar, karadenis sahili boyunca gürcistan sınırına kadar devam eder. toplam sayıları 100.000 i bulmaz. bunun dışındaki yerlerdekilerin ise lazlıkla alakası yoktur (belki bir miktar karışma olmuş olabilir.)

Örneğin rize pazarda görev yapan bir arkadaşım bana lazların burdaki türkler için gerçek olmayan laz tabirini kullandığını söylemişti. bu nedenle Türk ve lazın birlikte yaşadığı bu kesişme noktasındaki bu durum, ırksal karışmanın ciddi boyutta olmasını engelleyici ciddi kültür ve anlayış farklılığı olduğunu da ortaya koymaktadır.

eşim trabzon çaykaralıdır. bu nedenle trabzon hakkında bir miktar etnik bilgim var. trabzonda gerçek lazca konuşan bir köyün olduğunu bilmiyorum. varsa da bir elin parmaklarını geçmez. Hatta daha ilginci trabzonda bırakın lazcayı rumcada konuşan köyler hatta ilçeler var.

Ancak trabzonlular köken olarak tamamına yakını özbeöz türktür. Şunuda belirtmek isterim ki burada çepni Türkü dışında bir çok oğuz boyuda mevcuttur.

Ayrıca trabzon, etnik Türkçü düşüncenin güçlü olduğu yerlerdendir. bölgesel nedenlerle lazlık tabiri kullanılmakla birlikte (bu tabiri sevmedeiğimi söyleyeyim)türklük dışında bir anlamı olmadığını ve bu anlamda kullanılmadığını belritmekisterim.

Saygılarımla...

Ben Trabzonluyum. Arkadaşımızın belirttiği gibi lazlar rizeden sonra başlar. Trabzon da laz filan bulamazsınız. Soyumda Türk Beyliğinden gelmektedir. Banada lazsın deme cürretini gösteren çok it oldu. Hepside gereken cevabı almışlardır. Bu konunun forumda açılması bile benim için üzüntü vericidir. TÜRKsen KURT değilsen itsin!!!

Türk Şad - 17-9-2004 19:53
Bu başlıkta herkes Doğu Karadeniz'in büyük kısmının ve Trabzon'un Türklüğü üzerinde durmuş. Dolayısıyla üzüntü verici bir durum da yoktur.

Saygılar.

Selim Pusat- - 17-9-2004 20:40
Alıntı
Aslını Gönderen Karahilal
Size yasadigim bir olayi yazayim:

Benim babam Selanik muaciri zamaninda babamin ailesini Basbug izmir e getirmis.(Cunku Turklere yunanistanda cok kotu davraniyorlarmis.) Ben babamin ailesinin selanikten geldigini soyleyince bir ulkucuye bana dediki sen Turk degilsin, sen yunansin yahudisin yok sabetayci takmadigi isim kalmadi.Basbug a da laf etti iste o da yunandi dedi.Kavga ettik.

Iste bu olaylar gosteriyorki ulkuculerin zeka duzeyi bir balikla esit.(Biolojiden hatirladigim kadariyla bir balik birseyi 4 dakika aklinda tutabiliyor.) 

:))

100 yıl önce Selanik kentinin %70 inin Türk olduğunu, bir ülkücünün idrak edebilmesi zor tabi. Diyarbakırlı Ziya Gökalpide kürt sanıyor onlar. 130 sene önce Diyarbakırda kürt oranı %5 bile değildi, ama bunu ülkücüye nasıl anlatacaksın ki.

Bir kırımlı Türk için onlar ukranyalı-rs diyen ülkücü bilirim ben. Kırım ukranyaya bağlı ya, kırım Türklerini rus zannediyor. ülkücü beynine göre Türkiyede herkes Türk, yunnaistanda herkes yunan, yugozlavyada herkes yugoslav, rusyada herkes rus.

Omurtag - 20-9-2004 17:40
Ayşenaz hanım kardeşinin Trabzon'lu biriyle nişanlandığını söylemekte ve bilgi istemektedir. Bu benim için tekrar belirtmek isterim ki Trabzon'lu bir TÜRKÇÜ olarak onur kırıcıdır. Yaptığı kanımca terbiyesizliktir. Kardeşinin nişanı nedeniyle bir şehri karalamak gariptir. İyi niyetle sorulan bir soru olmadığına inanmaktayım. Neden iyi niyetle sorulan bir soru olmadığına inancımın sebebi bu işler iş bittikden sonra değil ilk başta araştırılır. Soru sormak içinde soru sorulmaz kendisine hatırlatmak isterim. Benim için konuşulmaya değer olmak için herşeyden önce TÜRK olmak gerekmektedir. Tanıştığım insanlarada ilk sorum "TÜRK müsün?" olur. Kendisine de tavsiyem bu şekilde hareket etmesidir. Herhalde Ayşenaz Hanım ne demek istediğimi anlamıştır. (TÜRK'üm, TÜRKOĞLUYUM!!!)

Türkoğlu - 20-9-2004 19:05
Sayın Türk_şad ırkdaşım çaykara ve maçkanın yüksek kesimlerinde rum kökenliler olabileceğinden bahsetmiş, oysa bildiği kadarıyla (çaykara hakkında okuduğum oldukça ayrıntılı bri kitapta) çaykaranın kökenlerinin maraş civarından geldikleri ve özbeöz Türk oldukları şeklindedir. hatta sözkonusu bugün halen adeta efsane olarak var olan bu tarihi olayda maraşlı bir din adamının yaklaşık 1000 talebesiyle çaykara civarına yerleşerek bu yöreyi türkleştirdiği şeklindedir. ayrıca halen bölgede bu tarihi olayın izleri ve kültürel anılarının devam etmektedir. dolayısıyla çaykara da rumcanın ikinci dil olarak konuşulmasında bu bölgenin tum kökenli olabileceği iddiası değil, olsa olsa bölgede vaktiyle çok sayıda rumun yaşamış olması (ki bunlar mübadelede yunanistana gitmiştir.) en kötü ihtimalle buraya yerleşen türklerin bir kısmının rumlar ile evlenmiş olması dır. bu durum rumca nın ikinci dil olarak konuşulmasının açıklaması da olabilir. kaldıki, bunun sonrasında müslüman olan türklerin, hristiyan rumlarla adeta kırmızı çizgiler çekerek yüzyıllar boyunca ayrı yaşamış olması böyle bir durumda dahi mevcut olan ayrı ırk kanının temizlemiş tir. ayrıca bu bölgede sürekli belli kesimler tarafından yapılan, (yani rumca konuşma dikkat çekilerek) rumlarla karışma hadisesinin olma olasılığı yoktur. çünkü, eğer böyle bir şey olsaydı bugün bu bölgedde yaşayan rumca konuşan Türk çaykaralalılar bir tane hristiyan rum akrabası olmalıydı. oysa böyle bir şey yok. ayrıca zaten geçmişte karışma oldu sonradan bir şekilde müslümanlar ve hristiyanlar birbirlerine kesin çizgiler çizdi demekte ne kadar mantıklıdır.

dolayısıyla Türk_şad ırkdaşımın bu konuda verdiği bilginin eksik olduğu kanaatindeyim. ancak trabzonluda olmadığım için çaykara ve maçkan da yaşayanların antropolojik özellikleri hakkında da herhangi bir bilgim yok. bu konularda ırkdaşlarım bizleri aydınlatırsa sevinirim. saygılar

Türk Şad - 20-9-2004 19:22
Sayın Omurtag,

Sayın Ayşenaz'ın sorusunda art niyet aramanız hiç mantıklı değil.. Başlığı tamamen okuduysanız Sayın Ayşenaz'a ait olan "maalesef bu konuda karadeniz Türk toplumu genelde bilinçsizdir. diğer arkadaşların da belirttiği gibi lazlar ayrı bir etnik ve nüfusları çok az fakat karadeniz bölgesinde yaşayan öz be öz Türklerin bir çoğu da kendilerini laz diye adlandırdıkları için kavram kargaşası meydana geliyor.
KARADENİZ TÜRKÜ ile LAZ arasındaki farkın bilinmesi gerek." satırlarını da görmüşsünüzdür. Kendisi iyi niyetle bu soruyu sormuştur. Trabzonlu olarak hassasiyetinizi anlıyorum ama siz de başkalarının hassasiyetini anlamalısınız.

Sayın Türkoğlu,

Yazınız üzerine önceki iletilerimi tekrar gözden geçirdim ama Çaykaralıların ve Maçkalıların rum olduğuna dair bir cümle göremedim. Çaykara'nın ve Maçka'nın bazı yüksek köylerinde Rumların olduğunu söylemekle Çaykaralıların ve Maçkalıların Rum olduğunu söylemek arasında dağlar kadar fark vardır. Amerika'da Türkler vardır cümlesi başka, Amerikalılar Türk'tür cümlesi başka anlamlar ihtiva eder, haksız mıyım? Trabzon'da hiçbir ilçede gayrı Türkler çoğunluk değildir. Hatta Trabzon'da, azınlıkların Türklerin nüfusuna yaklaşan nüfusları bile yoktur. Ama bahsettiğim yerlerde bazı gayrı Türkler mevcuttur. Rumların büyük kısmı asimilasyona uğramıştır.

Bu bilgileri can sıkıntısından veriyor değiliz. Kendi şehrimiz hakkında biraz bilgimiz olması olağandır.

Saygılar.

Savtekin - 20-9-2004 21:01
Alıntı
Aslını Gönderen Türk_Şad
Bir Trabzonlu olarak kentim hakkında bazı bilgilerimi sizinle paylaşmak isterim.

Trabzon'u genel olarak ele almak yerine ilçelere göre düşünmek daha doğru olur. Bu şekilde incelersek:

Trabzon'un sahil şeridi, doğudan batıya doğru Of, Sürmene, Araklı, Arsin, Yomra, Merkez ilçe, Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir ve Beşikdüzü'nden oluşur. İç kesimlerde de Çaykara, Maçka, Düzköy ve Tonya ilçeleri vardır. Bu ilçelerden en doğudaki Of'un iç kesimlerinde, Çaykara'nın ve Maçka'nın bazı yüksek kesimlerinde Rumlar vardır. Tonya'nın bazı ilçelerinde Lazca bilinir. Ancak bu Lazca bilen insanların pek azı Laz'dır. Trabzon'da yerleşik olarak Gürcü, kürt, boşnak vb azınlıklar bulunmaz ve nüfus genel olarak ele alınırsa Türk'tür. Özellikle batı sahilleri tamamen Çepni ve Bayındır Türklerinden oluşmaktadır.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz: Trabzon'un bazı kesimlerinde çok az sayıda Rum olsa da nüfusun %90'ı ırken Türk'tür. Geri kalan %10'luk kesimin de büyük kısmı herhangi bir etnik bilinç taşımamaktadır. Trabzon'da etnikçilik yapmaya çalışan kesim halkın alt tabakasından değildir ve komünistlerden oluşur. Arkalarında yabancılar vardır.

Saygılar.. 

Türk_Şad ırkdaşımın bilgilerine bir kaç bilgi de ben eklemek isterim.
Trabzonun Tonya ilçesinde çok az miktarda Rum vardır. 4-5 sene evvel bu ilçeye Yunanistandan bir kaç kişi gönderildi ve buradaki insanlara "Siz Rumsunuz" diyerek kışkırtılmak sitendi.Ama kısa sürede yakalandılar ve sınırdışı edildiler.
Bir de Trabzonun içeride Şalpazarı ilçedi vardır ve bu ilçe büyük bir çoğunlukla Çepnidir.

TANHU - 15-11-2004 17:38
Bu ileti otağ kurallarına aykırı olduğu için otağ yöneticisi tarafından silinmiştir.

nihalatsiz.org - 15-11-2004 18:11
Alıntı
Aslını Gönderen TANHU
KAZIM KOYUNCU; BİROL TOPALOĞLU VE ZUĞAŞİ BEREPE ( LAZCA DENİZİN ÇOCUKLARI) NİN ŞARKILARI ORİJİNAL LAZ DİLİNDENDİR. GÜNÜMÜZDE GÜRCİSTAN'DA YAŞAYAN VE HRİSTİYAN OLAN LAZLARA ;" MEGREL " DENİYOR. RUMLARLA AKRABALIKLARI YOK ASLINDA.
LÜTFEN LAZLARI AŞAĞILAMAYALIM; LAZLAR KÜRDOLARA TAM ANLAMIYLA KÖPEK MUAMELESİ YAPARLAR. LAZLAR KÜRDOLARI GÜNAHLARI KADAR SEVMEZLER. AYRICA GÜNEYDOĞUDA ÇOK BAŞARILI OPERASYONLAR YAPAN VE KÖPEK ÖLDÜRÜR GİBİ TERÖRİST KÜRDO ÖLDÜREN " POLİS ÖZEL HAREKATIN " YARISINDAN ÇOĞU LAZDIR. LAZLARI YAKINEN TANIYORUM. KUZENLERİMİN BİRKAÇI MOHDİ ( LAZCA KONUŞAN LAZ )LERLE EVLİ. TÜRKÜ TÜRKTEN SONRA EN ÇOK SEVEN IRK LAZLARDIR. BU VATAN İÇİN KANLARINI DA VERİYORLAR. BEN LAZLARI SEVERİM. AMA BİR İKİ TANE IRKÇI LAZ ÇIKAR ONUNLA ELBETTE ANLAŞAMAM. ONU SEVEMEM. ATATÜRK'ÜN ATLI KORUMALARI DA LAZDI.
TANRI TÜRKÜ KORUSUN 

Sayın TANHU,

Lazlara olan aşkınız gözlerimizi yaşarttı doğrusu... Sanırım kendiniz de lazsınız... Üyeliğiniz iptal edilmiştir.

(Atatürk'ün korumaları laz değil Çepni idi. Yani öz be öz Türk idiler.)

Kontr Terör - 29-11-2004 23:30
'' POLİS ÖZEL HAREKATIN " YARISINDAN ÇOĞU LAZDIR '' ifadesi yanlıştır. Doğru olmayan bilgidir. Lütfen sallamayın. Bende bu konuda bilgi sahibiyim ve POLİS ÖZEL HAREKATI ARSLANLAR GİBİ TÜRKTÜR ve TÜRK eleman yetiştirmeye devam edecektir....siz görünüşe göre karar verdiyseniz bilmem ama bu yargıya nasıl vardınız merak ediyorum doğrusu...

il_kagan - 30-11-2004 00:16
sanırım arkadas karadenız TÜRKLERİNİ lazlardan ayıramamıs.ATATÜRK ün atlı bırlıklerı dediği sanırım muhafız alayıdır topal osman'ın giresun uşaklarından oluşturduğu ATANIN yakın korumalarıdır.(muhafız alayının giresunlulardan oluşması bana buyuk gururu verır)
kemal andamın dediği gibi arkadas buyuk ıhtımal lazdır.

Türkçü Genç - 30-11-2004 22:50
Hareketimizin sadece bir anti-kürt hareket olmadığını,davamızın sadece vatanı kürtlerden demizlemek olmadığını ya bilmiyorlar,ya da "düşmanımın düşmanı benim dostumdur" mantığıyla yaklaşıyorlar.Yanlış bir yaklaşım.Çok merak ediyorum o operasyonları yapanların laz olduğunu nerden düşündün.Teker teker hepsinin soy ağacını mı inceledin?Yoksa düşündüğüm gibi sadece kürtlere olan nefretinden dolayı mı bunu ileri sürdün?

kurtcebe noyan - 3-12-2004 06:37
Gereken yapılmış ve Laz aşığının üyeliği iptal edilmiş arkadaşlar, bu konuyu devam ettirmeye gerek yok.

Gökalp Kulatlı - 13-12-2004 22:59
Benim kanımca Karadenizliler'in birçoğu bilinçsizce, "Lazım" derken, Karadenizliliği kastediyor. Yani Türklüğünü inkâr etmiyor. Lazlar'ın Türkten ayrı bir ırk olduğunu farkında değiller, "Lazlık"ı "Karadenizlilik" mânâsında kullanıyorlar. Tabii ki bunun da altında millî bilinç eksikliği var.

ARKIN - 14-12-2004 17:46
Alıntı
Aslını Gönderen Gökalp
Benim kanımca Karadenizliler'in birçoğu bilinçsizce, "Lazım" derken, Karadenizliliği kastediyor.Yani Türklüğünü inkâr etmiyor.Lazlar'ın Türkten ayrı bir ırk olduğunu farkında değiller."Lazlık"ı "Karadenizlilik" mânâsında kullanıyorlar.Tabii ki bunun da altında millî bilinç eksikliği var. 

Aynı fikirdeyim. Karadeniz Türkleri bölge sıfatı olarak Laz sözcüğünü kullanıyor, biz lazlara laf edince de alınıyorlar. Halbuki onlar Laz değil, Türk.

Hayatta herşey kısmet ...

Çevrimdışı seferad

• Aktif Üye
  • *

• Konu : 3
  • Last Login:08 Ocak 2008, 22:57:59
    • E-Posta
« Yanıtla #25 : 11 Ağustos 2006, 12:56:37 »
faydalı bilgiler.

Çevrimdışı yağmur

• Hoşgeldin
  • *

• Last Login:19 Temmuz 2008, 22:04:53
::: Kim Ne Kadar Laz !!! :::
« Yanıtla #26 : 11 Eylül 2006, 22:39:22 »
laz degilim...trabzon arsinliyim ..işte okadar ;D
“Her türlü hamd, sonsuz nîmetler sâhibi olan Allahü teâlâya mahsustur. O, her türlü noksanliktan Münezzehtir.!

Çevrimdışı Ahmet PEKTAS

• Administrator
  • Aktif Üye
  • *

• Konu : 254
  • Last Login:22 Temmuz 2018, 00:58:55
  • Amed
    • Arsinlilerin Buluşma Noktası
« Yanıtla #27 : 11 Eylül 2006, 23:22:06 »
ben Arsin de lazca konusan hiç duymadım görmedim ve Arsin de benim kanaatimce laz da yok zaten eger varsa bir gün bu topici bulur herhalde.

ben laz değilim ve bana laz denilmesinden de hoşnut oldugum söylenemez.
Hayatta herşey kısmet ...

Fanatik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 25 Eylül 2006, 10:41:09 »
Türkiye Cumhuriyeti  Vatandaşıyım  Elhamdülillah Müslümanım  ;  Allah ım hiçbir kulunu böyle farklı isimler altında gruplamamış  biz mi kendimize bir klıf  aricaz

Çevrimdışı karazal61

• Aktif Üye
  • *

• Last Login:09 Ağustos 2008, 00:45:52
    • E-Posta
« Yanıtla #29 : 26 Eylül 2006, 14:48:51 »

Türkiye Cumhuriyeti  Vatandaşıyım  Elhamdülillah Müslümanım  ;  Allah ım hiçbir kulunu böyle farklı isimler altında gruplamamış  biz mi kendimize bir klıf  aricaz

dogru noktaya temas etmişin kardesum ;)
hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım

GoogleTagged